Voskované plátno na pečivo

Máte už také plné zuby mikrotenových pytlíků, umělohmotných dóz, krabiček do kterých si dáváte potraviny, aby vám neztvrdly, neokoraly a vydržely svěží? I mně to vadí. 

Vyrobte si voskované plátno na pečivo

Vyrobila jsem si tedy na moje potraviny voskované plátýnko. Je to nejen ekologická varianta, ale především způsob, jak vám vše vydrží voňavé, měkké a svěží mnohem déle. 

Já sama jsem si plátýnko vyrobila na balení chleba. Jeho použití je ale mnohem větší. Můžete do něj balit i potraviny, které chcete, aby vám  vydrželi v ledničce svěží (rozkrojenou zeleninu, ovoce, šunku.....). 

Můžete do plátýnka balit svačiny nebo je použít pro zakrytí pokrmů do lednice nebo jídla, které máte připravené jako pohoštění pro svoje přátele.

Jak na to

Pro kresbu a povoskování jsem použila svou vlastní novou techniku se včelím voskem. Je sice náročnější než, co se všude nabízí, ale o to trvanlivější pro další využívání plátýnka. Postup jak si plátýnko můžete vyrobit doma:

  • Čtverec plátýnka obroubíte entlovacím stehem na šicím stroji
  • Nakreslete si motiv, který na plátýnku chcete mít.
  • Plátýnko si vypněte, aby se vám na látku dalo lépe kreslit.
  • Rozehřejte si v kastrůlku včelí vosk ve vodní lázni
  • Pomocí slabého štětce nanášejte a obtahujte vzor, který jste si nakreslili

Barvy……

Miluji barvy a tak jsem se na tuto část práce moc těšila. Malovala jsem barvami na textil značky Pébéo a Arte Miss. Na závěr jsem celé plátýnko potřela rozehřátým voskem a nechala ještě zapustit v rozehřáté troubě.  Pokud bych raději plátýnko méně navoskované, mohu pouze nanesený vosk na plátýnku ,,rozžehlit” žehličkou. Celou výrobu plátýnka jsem si moc užila.

  • Potřete celé plátýnko voskem
  • Nechte zapustit vosk v troubě.
  • Zažehlete vosk na plátýnku ještě žehličkou.
Obal na plátýnko

Na toto plátýnko jsem si ještě vyrobila obal, ať ho mám kam schovat, když ho zrovna nepoužívám. Na obrázku je hezky vidět, jak si můžete sami udělat krásnou plastickou kopretinu na látkový pytlík. 

Ať se vám práce daří a těší vás, že máte své plátýnko, které vám každá náštěva bude závidět.

Pro údržbu plátýnka, stačí navlhčit hadřík ve studené vodě a otřít. Pokud se vám bude zdát, že plátýnko potřebuje vyprat, tak ho stačí vyprat ve studené vodě a nechat volně usušit

Přijďte si plátýnko vytvořit ke mně do kreativní dílny v  Řevnicích u Prahy

 Má to své výhody 🙂
1. Vše potřebné pro vaše výtvory vám poskytnu, nemusíte tedy nic nakupovat a složitě shánět.
2. Veškerý nepořádek, který je s voskem a barvami zůstane v kreativní dílně a vy si odnesete svá plátýnka.
3. Pomůžu vám s vašimi návrhy vzorů, pokud máte pocit, že nejste dost zruční v malování.

Těším se na tvorbu vašich plátýnek Věrka Horská

A co jsem si k výrobě voskovaného plátýnka potřebovala koupit:

- 1 m látky Kepr režný 200g/1m2, šíře 160 cm x 100 cm - 170 Kč
- Barvy na textil Pébéo nebo Arte Miss (bílá, různé odstíny zelených, žlutou, oranžovou, hnědou…., ze kterých jsem si namíchala mnoho dalších odstínů zelené, celkem 6 lahviček barev), jedna stojí průměrně 80 Kč
- 2 štětce (jeden slabší s tvrdšími štětinkami, druhý akvarelový, který se dobře tvaruje do špičky), jeden štětec stojí cca 100 Kč
- včelí vosk 1000g vosku/ 360 Kč nebo cca 300g vosku za 230 Kč
Vosk je potřeba na malování kopretin a potom na zavoskování celého plátýnka
- potřebovala jsem ještě: tužku, nůžky, pračku - látku na plátýnko je nutno předem vyprat a vysrážet, šicí stroj, nitě, mapové špendlíky na vypnutí plátýnka na kartón, kelímek s vodou na máchání štětce od barev, hadřík, sporák, troubu, žehličku, gumové rukavice, chňapky, široký štětec na nanášení rozehřátého vosku na plátýnko, papírové utěrky,....)

Často se ptáte…

Jak velké plátýnko si u vás můžu vyrobit a kolik kusů?

Moje plátýnko na fotografiích má rozměry 60 x 60 cm. Je možné si vyrobit plátýnko menší nebo naopak větší. Počet kusů záleží na vás. Domluvíme se na vaší hodině v kreativní dílně.

Jak dlouho mi to bude trvat? 
Můžu přijít s dítětem?
Můžu přijít s kamarádkou?
Vyrobíte plátýnko i pro mne?
Jaká je následná údržba plátýnka?

Pro údržbu plátýnka, stačí navlhčit hadřík ve studené vodě a otřít. Pokud se vám bude zdát, že plátýnko potřebuje vyprat, tak ho stačí vyprat ve studené vodě a nechat volně usušit

Související články